Home > Windows Uzerine > Windows Server 2012 Core Edition Kurulum Sonrası Ayarları ( Sconfig )

Windows Server 2012 Core Edition Kurulum Sonrası Ayarları ( Sconfig )

Merhabar;

Yeni makalemiz Microsoft tarafından yeni lansmanı yapılan Windows Server 2012 işletim sisteminin Core versiyonu ile ilgili. Bir çok kurum bu versiyonu GUI ( Graphical User Interface ) yani güzel ekranlar olmadığı için tercih etmiyor 🙂 Aslında komut ile çalışmak biz Windows admin’lere pek kolay gelmiyor. Bu makale ile sizlerde Siyah ve Mavi (Bazı komutlar siyah bazıları mavi ekran ile yapılıyor ) dünya’ya giriş yapmış olacaksınız 🙂

Öncelikle kurulum sonrasında aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Sakın korkmayın 🙂

 

Sihirli komutumuz sconfig ile bir çok temel ayarları ( ip adresi verme, domain’e alma, remote desktop özelliğini aktif etme, uzaktan yönetmek izin izin verme ) bu konut sonrasında çıkan mavi ekranda yapabiliyor olacağız.

Sconfig yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılıyor.

Gördünüz değil mi ? Aslında hepsini biliyoruz 🙂 Acemi admin bile buradan bir çok şeyi ayarlayabilir.

Öncelikle sunucuya erişebilmek için bir Ip vermemiz gerekiyor. Bunun için 8) Network Settings option için 8 yazıp enter’a basıyorum

Burada Index# ile numarandırılan network kartlarıman birini semem gerekiyr. Ben 26 yazıp 2.sıradaki kart üzerinde işlem yapacağım. 26 yazıp enter’a basıyorum.

Gördüğünüz gibi ip adresi ve dns ayarları için iki ayrı seçenek var. Öncesinde ip adresi vereceğim. Dns ayarlarıda zaten bu bölümdeki gibi aynı. Öncelikle ip adresi statik yada DHCP tarafındanmı atanmış olacak onu seçiyoruz. Ben Manuel gireceğim için static seçiyorum ve enter’a basıyorum.

Gördüğünüz gibi Network Kartının özelliklerinden girdiğimiz değerleri görebiliriz. Bu şekilde doğru yapıp yapmadığımızı sağlamış oluruz.

Sonrasında 4’e basarak ana menüye döneriz.

Sonrasında yine 4’e basarak Remote Management ayarları sekmesine geçelim.

Bunu RDP yani Remote desktop ile karştırmayalım lütfen. Buradaki amaç şu. Windows Server 2012 ile yeni gelen Dashboard özelliği ile diğer sunucuları manage edebiliyoruz. Yani Full özellikleri ile kurulu olan bir Windows Server 2012 sunucumuz üzerinden Core kurduğumuz bu sunucumuzu yönetebiliriz. Bu sebeple buradan bu özelliği ve Ping’e cevap verme özelliğini açıyoruz. Core edition ilk kurulumda her şeye kapalı geliyor. Biz enable etmek durumdayız buna Ping dahil. Dashboard için aşağıdaki resim örnek teşkil edebilir.

Sırasıya Remote Management özelliğini

Ve Ping özelliğini enable ediyoruz.

Evet gördüğünüz gibi Core edition kurmak ve kolay şekilde yönetmek için gerekli ayarları yaptık. Bunda sonrası size kalmış. İster Powershell, ister diğer sunucumuzun Dashboard özelliği üzerinden sunucunuzu yönetebilirsiniz. Aşağıdaki göseli kontrol etiğimizde Aktivasyon, Tarih ve zaman ayarı, Local Admin yönetimi, Windows Update özelliği, Restart-Logoff gibi temel özellikleri buradan yönete biliyoruz. Bence kullanıp test etmeniz için iyi bir başlangıç noktası olabilir J

Mutlu ve Problemsiz günler geçirmeniz dileğiyle…

Advertisements
  1. December 17, 2012 at 10:59

    Teşekkürler… Çok yararlı oldu..

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: