Home > Windows Uzerine > Windows Server 2012 ‘de NIC Teaming

Windows Server 2012 ‘de NIC Teaming

Nic_Team

Merhaba,

Bu yazımızda, daha önceki windows server sürümlerinde ethernet kartı üreticisinin sağlamış olduğu yazılımlarla kazanılan fakat Windows Server 2012 ile işletim sistemi tarafından sağlanan bir yetkinlik olan, NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğiz.

NIC Teaming’in tanımına değinecek olursak, 2 veya daha fazla ethernet kartının ağ bağlantılarının konsolide edilerek, sanal bir ethernet kartı oluşturmak suretiyle, isteğe bağlı olarak 2 kat daha hızlı ya da fail-over çalışacak bir yapı kurmaktır.

Ağ bağlantısı stabilitesi, canlı ortamda çalışan bir sunucu için veri yedekliliğinden sonra en önem verilmesi gereken noktalardan biridir. Ne kadar güçlü ve güvenli bir sunucunuz ve üzerinde çalışan yazılımınız olursa olsun, network bağlantınız koptuğunda hayat duracak, servisler işlevsiz hale gelecektir. Günümüzde hemen hemen tüm sunucular, üzerinde birden fazla ağ kartı ile üretiliyor ve satılıyor. Tek ethernet kartı bulunduran eski bir sunucunuz varsa bile, düşük bir maliyetle ikinci bir ethernet kartı edinip sunucunuzun ağ bağlantısını yedekleyebilirsiniz. Bu noktada Windows Server 2012’nin bize sağladığı avantaj ise, kart üreticilerinin sağladığı yazılım ile aynı üreticiye ait donanımı bazen ise aynı seri ürünleri team yapabilirken, artık üreticiden bağımsız herhangi A ve B marka iki ethernet kartını team yapabilmektir.

Server 2012 üzerinde NIC Teaming fonksiyonunu kullanmak için, Start –> run –> LBFOADMIN çalıştırılır ya da aşağıda görebileceğiniz gibi server manager üzerinden local server’a tıklanır ve teaming bağlantısı açılır.

Nic_Team1

Açılan ekranda TASKS / NEW TEAM ‘a tıklayarak yeni bir team oluşturabilirsiniz.

Nic_Team2

New Team’a tıkladığınızda açılan yeni pencerede oluşturacağınız team ve sanal ethernet adaptörü için sizden bir isim girmenizi ve team üyesi olacak ethernet kartlarını seçmenizi ister.

Nic_Team3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Additional Properties kısmında network switch yapılandırmanıza ve team adaptörünüzün kullanım amacına göre bazı ayarlar bulunmakta. Default değerlerde bırakarak geçiyoruz.

Nic_Team4

Verileri girip OK’a tıkladığınızda artık sanal ethernet kartınız oluşmuş olur. Yeni oluşan kartın IP yapılandırmasını yaparak kullanıma başlayabilirsiniz.Ayrıca LBFOADMIN komutu kullanımına ilişkin dökümanı buradan indirebilirsiniz.

Kaynak –> kayaturk.net

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: